Szarvasmarha
Blonde d’ Aquitaine húsmarha – tányérra tenyésztve
A Blonde d’ Aquitaine Délnyugat- Franciaországból származó fiatal húsmarha fajta, törzskönyve 1962-ben alakult.
A „bos aquitanicus” szőke marha fajtacsoportból származik, évszázadokon át igás marhaként használták. A mezőgazdaság gépesítettségének elterjedésével és a fogyasztói szokások változásával a tenyésztés iránya a hús hasznosítás lett. Ennek eredményeként a mai modern Blonde d’ Aquitaine fajta vágóhídi és gasztronómiai tulajdonságai alapján a világ élvonalába tartozik.
Magyarországon közel 2000 egyed termel ellenőrzött körülmények között, négy nagyobb és több kisebb tenyészetben.
Mi biztosítja az általunk termelt hús prémium minőségét?
A TARTÁSTECHNOLÓGIA
- Magyarország védett, természetes állapotban fenntartott gyepein legeltetett állományok (Dráva folyó völgye, Dél-Bakony, Vértes)
- A tartó telepek magas állategészségügyi státusza – az országos átlagnál több betegséggel szemben mentesített állatok. Mindez azt is jelenti, hogy az állatok és így a hús gyógyszerekkel nem terhelt, antibiotikumokat, hormonokat a hízlalás során nem használunk.
- A gazdaságok maguk termelik meg az állatokkal etetett tömegtakarmányokat és gazdasági abrakokat, ezzel is biztosítva a GMO mentességet. Az állatok semmiféle hozamfokozókat, állati eredetű fehérjét nem kapnak.
A FAJTA
- Kiemelkedő testnagyságú állatok, a kifejlett tehén 750-850kg, egy felnőtt tenyészbika pedig 1200-1300kg. Ez 4 kg feletti bélszínt jelent!
- Gyorsan és jó takarmányértékesítő képességgel fejlődik már borjú korától, nagy végsúlyra (700-750kg) gazdaságosan hizlalható a faggyúsodás veszélye nélkül.
- Hízott bikára vonatkoztatva 70-73%-os csontos hús kitermelés, a színhús aránya ebből 80% – világelső vágóhídi paraméterek!
- Az állat testürege nem faggyúsodik, a faggyú beépülése szemmel nem látható mértékben nagyon vékonyan az izomrostok közé történik. Ettől világosabb a többi marháéhoz képest a Blonde d’ Aquitaine húsa, elkészítésekor pedig ez biztosítja a hús porhanyósságát, zamatosságát.